GenelHaber

TRAC’tan 6 Şubat Deprem Tatbikatı

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Haberleşme Çözüm Grubunda çözüm ortağı olarak görev alan TRAC, 6 Şubat Depremlerinin yıldönümünde İstanbul merkezli büyük bir deprem senaryosuna dayanarak Türkiye geneli afet haberleşme tatbikatı icra etmiştir. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Denizli Şubesi tarafından 6 Şubat 2024 tarihinde Başkarcı Mahallesinde tatbikat düzenlenmiştir. Düzenlenen tatbikat, acil durumlarda iletişimi sağlama ve afet bölgeleriyle iletişimi kurma yeteneklerinin test edilmesi amacıyla titizlikle planlanmıştır.

Tatbikat senaryosuna göre, İstanbul merkezli bir deprem meydana gelmiş ve afet bölgesi ile iletişimin TRAC altyapısı, HF ve lokal aktarıcı istasyonlar aracılığıyla sağlanacağı varsayımı ile planlamamıştır. Bu senaryo altında, afet bölgeleriyle iletişim kurma ve koordinasyon sağlama stratejileri de test edilmiştir.

TRAC Denizli Şubesi olarak yanımızda olan ve desteklerini esirgemeyen Başta  AFAD İl Müdürlüğümüze, İl ve İlçe Müdürlüklerimize, Denizli Büyükşehir Belediyemize, İtfaiye Dairemize ve Denizli Temsilciliği ve ekip üyelerine ve İlimizdeki tüm Radyo Amatörü dostlarımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz.

Denizli’de afet ve acil durumlar için gönüllü olarak çalışan ve her geçen gün güçlenen STK olarak, kurumlarımız ile iş birliği içerisinde afetlere karşı daha hazırlıklı ve dirençli olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.