Etkinlik

SSTV ETKİNLİĞİ – 18 NİSAN DÜNYA AMATÖR TELSİZCİLER GÜNÜ

Etkinliğimizin 18 Nisan 2023’de 22:00-22:15 (GMT+3) saatleri arası yapılması planlanıyor.

Etkinlikte Nasıl Yer Alabiliriz?

UHF bandında çalışan bir el telsizi ile Denizli – Honaz rölesi üzerinden veya Echolink programı üzerinden YM4KB ile ilgili saatte yayınlanacak olan SSTV sinyallerini alıp cep telefonu uygulaması veya bilgisayar uygulaması ile görüntüye çevirerek etkinliğe katılım sağlanacaktır.

SSTV Nedir?

Telsizle Fotoğraf Göndermenin Diğer Adı: SSTV

SSTV; İngilizce Slow Scan Television kelimelerinin kısaltmasından oluşan, Türkçe’de yavaş taramalı televizyon anlamına gelen bir tanımdır. Biz amatör telsizciler olarak, sadece radyo sinyallerini kullanarak, internete ihtiyaç olmadan resim gönderip alabiliyoruz. Halihazırdaki SSTV programları resmi sese çevirebiliyor. Bu sesi, simplex veya röle aracılığı ile başka bir telsize gönderebiliriz. Karşı alıcı istasyon bizim gönderdiğimiz bu sesi alarak SSTV programlar yardımıyla tekrar resme çevirebilir

Honaz rölemiz, 439.250 MHz frekansından gönderim yaptığı için telsizin UHF olması zorunludur. El telsizinin kendi anteni ile dinleme yapabileceğimiz gibi diğer anten türleri ile de (Çatı anteni, YAGI anten vs) dinleme yapabiliriz. Ayrıca Echolink programı üzerinden YM4KB üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz.

Bu Sesleri Resim Haline Nasıl Dönüştürürüz?

İstersek telsizimizin hoparlörüne telefonumuza yaklaştırarak ses kayıt programı ile sesleri kayıt edip sonra resme çevirebiliriz. Gerekli program kısayolları aşağıda paylaşılmıştır. İstersek de aşağıdaki programlardan herhangi biri ile sesleri telsiz hoparlöründen dinleterek anlık olarak resme dönüşmesini izleyebilirsiniz. Elde ettiğimiz resmi, sosyal medya hesaplarından #WRADtracdenizli etiketi ile paylaşmanız yeterli olacaktır.

Resme dönüştürmekle ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ayrıca resme dönüşüm işlemini yapmakta zorlanan arkadaşlar olursa, fiziki bir mekanda bir araya gelip bilgisayar üzerinden dönüştürme işlemlerine yardımcı olunacaktır.

Android için “Robot36”

https://play.google.com/store/apps/details?id=xdsopl.robot36&hl=en

Android için “DroidSSTV” (Hem RX hem TX yapmanızı sağlar)

http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/balonove_sondy/DroidSSTV/DroidSSTV%20%201.29.apk

IOS için “CQ SSTV”

https://itunes.apple.com/app/sstv/id387910013

Windows için “MMSSTV” 

http://hamsoft.ca/pages/mmsstv.php

Mac OS X için “MultiScan 3B SSTV” 

https://macdownload.informer.com/multiscan-3b/

Tüm amatör telsizci arkadaşlarımızın Dünya Amatör Telsizciler Gününü kutlarız. Hepinizi etkinliğimize davet eder, afetsiz günler dileriz.

One thought on “SSTV ETKİNLİĞİ – 18 NİSAN DÜNYA AMATÖR TELSİZCİLER GÜNÜ

Yorumlar kapatıldı.