GenelHaber

ÇOMÜ ASTROFİZİK ARAŞTIRMA MERKEZİ VE ULUPINAR GÖZLEMEVİ 22.KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi (ÇAAM) ve Ulupınar Gözlemevi’nin 22. kuruluş yıl dönümü etkinliği, 19 Mayıs 2024 Pazar günü 15:30 – 22:00 saatleri arasında Ulupınar Gözlemevi’nde gerçekleşecektir.

Ulupınar Gözlemevi Hakkında Bilgi:

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi (ÇAAM) ve Ulupınar Gözlemevi 2001 yılında kurulmuş, gözlemevi 19 Mayıs 2002 tarihinde resmen açılmıştır. Merkez ve Gözlemevi Çanakkale merkezine 10 km uzaklıkta “Radar Tepesi” nin güney yamacında Ulupınar Köyü’ne yakın bir bölgede, 410 m yükseklikte yer almaktadır.

Astrofizik alanında etkinlikler planlamak ve yürütmek amacıyla kurulan merkez 2001 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmalarını her sene internet sitesinde de yayınlamaktadır.

Gözlemevinde bilimsel amaçlarla kullanılan 4 teleskop ve bir meteoroloji istasyonu bulunmaktadır. Bunlar, 122 cm Cassegrain-Nasymth, 60 cm Cassegrain, 40 cm ve 30 cm Schmidt-Cassegrain türü telekoplardır. 60 cm ayna çaplı teleskop, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi tarafından imzalanan ortak bir protokol çerçevesinde Ulupınar Gözlemevinde kurulmuştur. Gözlemevi merkez binasında kütüphane, atölye, sınıf ve konferans salonu bulunmaktadır. Gözlemevinde başta ilköğretim öğrencileri için olmak üzere bilim-toplum etkinlikleri düzenlenmektedir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ulup%C4%B1nar_G%C3%B6zlemevi