Başkanın mesajı..

Sevgili Radyo Amatörleri ve haberleşme tekniğine merak duyan değerli arkadaşlarım,

Radyo amatörlüğü, amatör telsizcilik veya ham radyo olarak da bilinir. Dolayısıyla radyo amatörlüğü, amatör telsiz kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurarak, hizmet ve eğlence amaçlı çalışmalar yaptıkları bir hobi olarak da tanımlanabilir. Türkiye’de bu hobi 1962 Yılında Kurulan 60’dan fazla şubesi ve 30’u aşkın temsilciliği bulunan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından koordine edilmektedir. Ayrıca TRAC, 1965 yılında Uluslararası Amatör Telsizciler Birliğine (IARU) üye olan ve ülkemizi IARU’da temsil eden tek ve en yaygın kuruluş olması itibari ile de ülkemizde bu alanda etkin bir rol oynamaktadır. Dünya çapında 3 milyondan fazla radyo amatörü bulunmakta olup teknolojik gelişmeler ışığında Radyo Amatörlüğü sürekli gelişen ve yenilenen bir hobi olarak popülerliğini korumaktadır.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Denizli Şubesi olarak, bölgemizde radyo amatörlüğünün yaygınlaşması ve toplumda bu bilincin yerleşmesi amacıyla gayret sarf ediyoruz. Yıldırım çevrimlerimiz ile aktarıcı rölelerimizin erişebildiği tüm bölgelerde aktif dinleyici sayısını arttırmaya ve olası afet ve acil durum senaryolarına karşı hazırlıklı olmaya teşvik ediyoruz. Radyo Amatörlüğüne merak duyan arkadaşlarımız ile birlikte belirli periyotlarda amatörce söyleşiler düzenleyerek bir araya gelme fırsatı buluyoruz. Öte yandan radyo amatörlüğünün eğitimden, bilimsel araştırmalara, kamu yararına gönüllü olarak çalışmaktan, gezegenler arası haberleşmeye varıncaya kadar birçok faaliyet alanının mevcut olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, QSO buluşmaları ile bir araya gelerek projelerimiz hakkında sohbetler ediyoruz. Bu bağlamda son olarak 18 Nisan Dünya Radyo Amatörleri Günü dolayısıyla düzenlediğimiz SSTV etkinliğinde özel olarak hazırlanan 1996 Yılına ait şubemizin kuruluş fotoğrafının yer aldığı görseli radyo sinyalleri vasıtasıyla tüm bölgeye yayınladık. Bu radyo yayınını radyo amatörlerimiz alıcı cihazları ile yakalayarak görsele dönüştürmeyi başardılar..

İnanıyorum ki, radyo amatörlüğünü, bu alanda bilgi ve beceriye sahip siz değerli üyelerimiz ve hobiye merak duyarak aramıza yeni katılacak olan arkadaşlarımız ile birlikte daha da yaygınlaştıracak ve kesintisiz haberleşme kültürünü yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,

TA4EOS, 73!

Ömer SELÇUK
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Denizli Şube Başkanı

Bizi buralardan takip edebilir, iletişime geçebilirsiniz.
https://tracdenizli.org/
https://www.instagram.com/tracdenizli/