Genel

Amatör Telsizciler İçin QRZ ve TA Callbook Kaydı

Biz amatör telsizciler birbirimiz ile görüşme yaptığımızda veya birimiz bir QSO dinlediğinde konuşulan çağrı işaretlerini merak etmişizdir, acaba bu konuşan kimdir diye. İşte tam burada imdadımıza yetişen iki internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelere kayıt yaptırıldığı taktirde amatör telsizciye ait bir çok bilgiye ulaşılabilir. Bunlardan ilki, amatör telsizcilikte meşhur Q kodlarından “Kimsiniz” anlamına gelen QRZ kodundan yola çıkan ve dünya geneli bir site olan www.qrz.com sitesidir. Ancak bu siteye üye girişi yapmadan sorgu yapmak mümkün değildir. Diğeri ise Türkiye’deki amatör telsizcilerin kullandığı, ara yüzü Türkçe olan www.tacallbook.org sitesidir. İlk olarak Türkçe olan TA Callbook sitesinden başlayalım.

TA Callbook

Bu siteye üye olmasak bile sorgulama yapabiliriz. Ancak nasıl ki biz başka amatör telsizcileri sorgulamak istiyorsak başka amatör telsizciler de bizi sorgulamak isteyebilir. Bu nedenle bu siteye kayıt yaptırsak daha güzel olur.

Ana sayfası http://www.tacallbook.org/ olan siteye giriş yapıyoruz. Açılan pencerede sol üstte bulunan “TA CALLBOOK” yazan yere tıklıyoruz.

Veya direk http://www.tacallbook.org/callform.htm bu kısayolu tıklayarak da aynı sayfayı kolayca açabilirsiniz.

TA CALLSIGN yazan yere çağrı işaretimizi yazıp “Gönder” butonuna basıyoruz.

Açılan penceredeki bölümlere bilgilerimizi dolduruyoruz.

“Gönder” butonuna basıyoruz. Ve işlem TAMAM..

TA Callbook Sorgulama

Ana sayfası http://www.tacallbook.org/ olan siteye giriş yapıyoruz. Açılan pencerede sol üstte bulunan “TA CALLBOOK” yazan yere tıklıyoruz.

Açılan pencereye aramak istediğimiz çağrı işaretini yazıp “Bul” butonuna basıyoruz.

Eğer kayıt yoksa aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Eğer kayıt bulursa çağrı işareti ve isim soy isim şeklinde listeler.

Siz kırmızı renkli olan çağrı işaretini tıkladığınızda aşağıdaki gibi kişi bilgilerini getirir.

QRZ

Ana sayfası https://www.qrz.com/ olan siteye giriş yapıyoruz. Sağ tarafta bulunan “Help/Register” yazan yere tıklıyoruz. Açılan pencerede ise “Don’t have a QRZ account? It’s FREE to register!” yazan yerin hemen sağındaki “Click Here” yazan yeri tıklıyoruz.

Veya direk https://ssl.qrz.com/reg?op=newacct bu kısayolu tıklayarak da aynı sayfayı kolayca açabilirsiniz.

Bu site uluslararası bir site olduğu için ara yüz dili İngilizcedir. Tüm dünyadaki radyo amatörleri genelde bu siteye kayıt yaptırırlar.

Açılan sayfada çağrı işaretimizi  yazıp “Continue” yazan butona tıklıyoruz. Ardından elektronik posta adresinizi yazıp yine “Continue” yazan butona tıklıyoruz.

Artık mail adresimize bir onay postası gönderilmiş oluyor. Aşağıdaki gibi bir onay mesajı alırsınız.

Eğer maili göremiyorsanız, “Önemsiz Posta” veya “Spam Mail” bölümlerine bakın, zira bazen mailler bu klasörlere düşebilmektedirler. Elektronik postanıza gelen 6 haneli kodu kopyalayın, www.qrz.com/mail adresine girin. Güvenlik kodunu aşağıda gösterilen alana girin.

“Submit” butonunu tıkladığınızda açılan yeni pencereye artık yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Ancak siteye üye olan herhangi bir amatör telsizcinin sizin üyelik kaydınızı onaylaması gerekir.

Şifrenizi oluşturduktan sonra “Login” menüsünden giriş yapabilirsiniz.

QRZ Sorgulama

Giriş yaptıktan sonra arama yapmak için sol üst köşede bulunan kutucuğa arama yapmak istediğimiz amatör telsizcinin çağrı işaretini giriyoruz ve “Search” tuşuna basıyoruz.